10 stvari koje treba posetiti u Ljubljani Centralna Slovenija

10 stvari koje treba posetiti u Ljubljani

  1. Ljubljanski grad (tvrđava)
  2. Tromostovje
  3. Trg Franca Prešerna
  4. Katedralu Svetog Nikole
  5. Ljubljanski zoološki vrt
  6. Park Tivoli
  7. Zmajski most
  8. Arheološke parkove: Ranohrišćanski centar, Emonska kuća i Rimski zid
  9. Nacionalnu univerzitetsku biblioteku
  10. Vinograde u okolini Ljubljane

Jedan od najinteresantnijih gradova Evrope, Ljubljana je ujedno i glavni grad, politički, kulturni i obrazovni centar Slovenije. Svež i mlad zbog svojih studenata, zaštićen svojim zelenilom i parkovima, prebogat kulturnim manifestacijama, ovaj grad je jedno od najšarmantnijih i najprijateljskijih mesta u ovom delu Evrope. Idealna je destinacija za sve koji vole aktivan i uzbudljiv odmor, ali i za one koje više vole lagane šetnje, dobre restorane i bogatu kulturnu scenu.




1. Ljubljanski grad (tvrđava)

Ljubljanski dvorac je simbol slovenačke prestonice i jedna od najzanimljivijih tačaka grada. Na svega nekoliko minuta od gradskog jezgra, predstavlja kulturno središte grada. Dvorac je moćna srednjovekovna utvrda sa satnom Kulom Osmatračnicom koja dominira nad gradom.

Kroz dugu istoriju menjala se i namena ove tvrđave, a danas zamak predstavlja kulturno sedište Ljubljane, u kom se organizuju mnogobrojni koncerti, izložbe, pozorišne predstave. Dvorac je, ujedno i muzej sa stalnom istorijskom postavkom. Do dvorca se možete prošetati, ili uspon možete savladati gondolom koja pruža izuzetan pogled na čitav grad. Okolina je otvorena za posetioce, dok se ulaz u tvrđavu naplaćuje.




2. Tromostovje

Tromostovje je jedna od najupečatljivijih građevina u Ljubljani, ovaj most je spoj ranijeg, putničkog mosta i dva peščka mosta koja su, pri rekonstrukciji dodata sa obe njegove strane. Most spaja starije, istorijsko jezgro grada sa modernim ljubljanskim centrom. Smatra se pravim primerom arhitektonskog stvaralaštva Jožea Plečnika, čiji se upečatljivi potpis nosi veliki deo Ljubljane.




3. Trg Franca Prešerna

Ako je Ljubljana centar Slovenije, onda je Trg Franca Prešerna u centru Ljubljane samo jezgro čitave Slovenije. Najbolje mesto da krenete u obilazak grada, bilo da ste raspoloženi za šoping, dobru klopu, ili šetnju.

Pre nego što je spomenik najvećem nacionalnom pesniku Slovenije našao svoje zasluženo mesto na ovom trgu, Trg je ime nosio po katoličkoj Crkvi Device Marije koja i danas krasi njegovo pročelje. Ovo je svakako najpopularnije sastajalište ljubljančana, a sa njega preko Tromostovja otvara vam se čitava pešačka zona Ljubljane.




4. Katedrala Svetog Nikole

Crkva Svetog Nikole, popularnije poznata kao Gradska Katedrala, izgrađena je u XVIII veku, i iako ne previše velika, izuzetno je interesantna, i sa svoja dva tornja-blizanca još jedan je od simbola Ljubljane.




5. Ljubljanski zoološki vrt

Iako se ne može takmičiti sa značajno većim i popularnijim zoološkim vrtovima Evrope, ima veliki i raznovrstan broj životinja koje su smeštene u prirodnom šumskom rezervatu kod brda Rožnik. Zahvaljujući svom izuzetnom položaju i velikoj pošumljenosti, ostaje hladan leti i udaljen od gradske buke.




6. Park Tivoli

I posetioci i žitelji se slažu u jednom: Ljubljana je fantastično mesto za život. Kao grad srednje veličine, ne zaostaje za velikim metropolama, ipak čuvajući duh i prijatnu, mirnu, udobnu – a najviše od svega – prijateljsku atmosferu malog srednjeevropskog gradića. Ljubljana je proglašena i “zelenom prestonicom Evrope” zbog svoje izuzetne brige o prirodnim karatkeristikama grada i očuvanju prirode.




7. Zmajski most

Legenda kaže da je most podignut na mestu gde su mitski Argonauti sa Jasonom na čelu ubili rečnu neman, i otuda statue zmajeva koji čuvaju prelaz preko reke. Zmajski most je jedan od simbola grada i svakako jedno od omiljenih mesta za fotografisanje, omiljenije možda i od Kule Osmatračnice (Razgledni Stolp) koja dominira topografijom grada.

Ime duguje, svakako, kamenim zmajevima koji se kočopere na sva četiri stuba mosta u društvu nešto manjih grifona. Ovo je najverovatnije najlepši primer bečke secesionističke škole, i predstavlja svojevrsno tehnološko čudo, pošto je pri njegovoj gradnji prvi put upotrebljen asfalt.




8. Arheološki parkovi

U Ljubljani postoje tri arheološka lokaliteta, i sva tri su vezana za rimsku naseobinu Emonu: Ranohrišćanski centar, Emonska kuća i Rimski zid. Emonska kuća je ostatak rimske kuće iz kasnog IV veka, a pretpostavlja se da je priradala uglednoj rimskoj porodici. Iskopavanja su otkrila mozaike izuzetne lepote, a sačuvani su i sistemi za grejanje i vodovod.

9. Nacionalna univerzitetska biblioteka

Biblioteku je osnovala carica Marija Terezija 1774. godine, a 1941. je preseljena u današnju zgradu. Pored toga što se može pohvaliti sa preko dva ipo miliona knjiga, ova biblioteka je jedna od najmonumentalnijih građevina u Ljubljani i nezaobilazno mesto koje se mora videti i fotografisati.




10. Vinograde u okolini Ljubljane

Ljubljana se sa dobrim razlogom naziva gradom vina. Najstarije vinograde u okolini Ljubljane sadili su još stari Rimljani za potrebe antičkog naselja Emone. Sa razvojem grada razvijala i se trgovina vinom, te je ovaj grad nezaobilazna tačka za sve ljubitelje i poznavaoce izuzetnih vina.




Geografske odlike

Ljubljana leži na reci Ljubljanici, u centralnom delu Slovenije, između Alpa i Jadranskog mora. Sa svojih oko 300.0000 stanovnika najmanji je glavni grad u Evropi. Vrlo često je upoređuju sa zlatnim Pragom zbog izuzetno lepe arhitekture.

Jedinstvene prirodne karakteristike grada, kao i čitave Osrednjeslovenske regije nastaju u susretu Alpa i Kraških oblasti. Ljubljansko barje, Velike planine u Kamniškim Alpima, duboke šume, Polhograjska i Posavska brda sa svojim pećinama i kraškim poljima garantuju da vam ovde neće biti dosadno.




Dve hiljade godina mlada Ljubljana

Na Ljubljanici postoji naseobina još od Keltskih vremena, a najstarije sačuvane građevine datiraju iz XVI veka. Inače, Ljubljana je 2014. godine proslavila svoj 2000. rođendan potvrdivši da je harmoično mesto susreta starog i novog; u svojoj bogatoj istoriji grad je uspeo da očuva tragove svih svojih istorijskih perioda, i izbegne najveća razaranja koja su menjala lice Evrope i njenih gradova kroz istoriju.




Specifičnu lepotu i šarm grad duguje neverovatnim renesansnim i barkonim fasadama zgrada, romaničkim mostovima preko Ljubljanice, i naravno, svojim parkovima i šumama koje čine zeleno srce grada.

Ljubljana se nalazi na međi četiri slovenačke regije, pa su sve lokalne specifičnosti jednako zastupljene u samom gradu - od centralnoevropskih katedrala do ljupkih fasada u baroknom stilu, od najboljih vina do kranjskih kobasica.

Svojim specifičnim geografskim položajem, Ljubljana je idealna polazna tačka za sve: posetu jedinstvenoj kraškoj regiji, jadranskoj obali, Alpima, vinogradima, a i mnogi istorijom bogati gradići, udaljeni su tek dva sata vožnje od prestonice.




Mostovi Ljubljane

Ukoliko želite da doživite Ljubljanu na jedan sasvim nov način, možete krenuti na neku od rečnih tura barkama ili voljenom “Lađicom Ljubljana” i videti mostove i okolinu iz nove perspektive.

Reka Ljubljanica premrežena je nizom mostova izgrađenih u romaničkom stilu. Kako su obale reke u gradskom jezgru preobražene u pešačke zone, ovi mostovi upotpunjavaju skoro bajkoviti prizor kafea načičkanih na obalama reke.




Kultura kao način života

Ljubljana je kulturni centar Slovenije, sa mnogoborojnim pozorištima, muzejima i galerijama, i jednom od najstarijih filharmonija na svetu.

Sa preko 10.000 kulturnih događaja godišnje, i 10 internacionalnih festivala, lako se može reći da je kulutra – ljubljanski način života. Ljubljana se može pohvaliti i izuzetno velikim brojem besplatnih manifestacija na otvorenom - od muzičkih festivala kao što su Slovenski muzički dani ili Džez festival, Jun u Ljubljani, Trnfest, Noć u Staroj Ljubljani, Srednjovekovni dani... Tako da, ako krenete u Ljubljanu u toplijem delu godine, izvesno ćete se zateći na nekoj od ovih uličnih manifestacija.




Noćni život

Grad obliuje restoranima, popularnim “gostilnama”, poslastičarnicama sa izuzetno raznovrsnom ponudom lokalne i internacionalne kuhinje, pa ćete zasigurno pronaći nešto po svom ukusu, a noćni život bi bio nezamisliv bez velikog broja kafića, barova, pabova i diskoteka.

U toplijoj polovini godine, obale Ljubljanice i stare gradske trgove oživljavaju stolice i stolovi iz obližnjih kafića; ovo je idealno mesto za odmor posle gotovo obaveznog obilaska buvlje pijace nedeljom.



Opise i slike smeštaja u Ljubljani možete pogledati OVDE.


Tags: Ljubljana šta videti, Ljubljana šta posetiti, Ljubljana šta obići, Ljubljana šta posjetiti, Ljubljana iskustva, Ljubljana recenzije, Ljubljana recenzija, Ljubljana tekst, Ljubljana opis, Ljubljana mesta koja treba posetiti, Ljubljana izlet, Ljubljana šta videti za jedan dan, Ljubljana slike, Ljubljana utisci, Ljubljana komentari